دانستنی های مواد شیمیایی

آلیاژهای برلیم

معرفی انواع آلیاژهای برلیم

آیا می‌دانید که مهم‌ترین انواع آلیاژ برلیم کدام‌اند؟ فلز برلیم یکی از فلزهای قلیایی موجود در طبیعت به‌حساب می‌آید که ویژگی‌های مثبت زیادی را دارا است. این کالا یک عنصر دوظرفیتی است و برای ساخت آلیاژهای مختلفی به کار می‌رود. امروز ما قصد داریم تا مهم‌ترین آلیاژهای مخصوص برلیم را به‌صورت دقیق بررسی کنیم.

برلیم چیست؟

قبل از بررسی انواع آلیاژ برلیم، بیایید این محصول را بیشتر بشناسیم. برلیم یک ماده شیمیایی است. نماد آن Be بوده و عدد اتمی‌اش هم برابر با ۴ است. این ماده رنگ خاکستری دارد و به‌شدت سبک است. به‌خاطر داشته باشید که برلیم یکی از سبک‌ترین فلزات موجود در دنیا به‌حساب می‌آید! این فلز گران‌بها ترکیبات زیادی دارد و می‌تواند به‌صورت طبیعی در معادن مختلف پیدا شود. ازآنجایی‌که کار با این فلز و استخراج آن کمی دشوار است، هزینه‌ای که شما باید برای خرید یا استفاده از این کالا پرداخت نمایید هم نسبتاً بیشتر از سایر فلزات موجود در بازار است.

بررسی ویژگیهای برلیم

فلز برلیم دارای یک سری ویژگی‌های خاص و کلیدی مهم است. همین ویژگی‌ها توانستند روی میزان محبوبیتش به‌صورت مستقیم تأثیرگذار باشند. این فلز در دسته عناصر دوظرفیتی قرار می‌گیرد. معمولاً زمانی می‌توان آن را پیدا کرد که با عناصر دیگری ترکیب شود. زمانی که این فلز در مجاورت اشعه ایکس یا سایر تشعشعات یونیزه قرار می‌گیرد، شفاف می‌شود. این فلز جرم اتمی و چگالی پایینی دارد. خیلی از مهندسان فعال در حوزه مهندسی پزشکی برای تولید پنجره تجهیزات اشعه ایکس از این فلز استفاده می‌نمایند. لازم به ذکر است که نقطه ذوب این فلز برابر با ۱۲۸۹ درجه سانتی‌گراد بوده و نقطه‌جوش آن هم ۲۴۷۲ درجه سانتی‌گراد است.

یک تکه سنگ نقره ای برلیم

انواع آلیاژهای برلیم

حال که مباحث مقدماتی را پشت سر گذاشتیم، می‌توانیم به سراغ انواع آلیاژ برلیم برویم. در حال حاضر مدل‌های زیادی از انواع آلیاژ مخصوص این فلز در بازار موجود است. زمانی که کارشناسان خواص فیزیکی و شیمیایی این فلز را با سایر فلزهای قدرتمند ترکیب نمایند، آلیاژ تولید می‌شود. از جمله مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین انواع آلیاژ برلیم می‌توان از آلیاژ مس برلیم، آلومینیوم برلیم و نیکل برلیم نام برد. هر کدام از این موارد با یک سری خواص شیمیایی و فیزیکی خاص در اختیار مشتریان نهایی قرار می‌گیرند. هنگام خرید یک آلیاژ برای پروژه‌های صنعتی، شما باید به نیازهای خود توجه کنید. خرید لزوماً باید بر اساس نیازهای پروژه صورت گیرد.

آلیاژ برلیم مس

همان‌طور که گفتیم، آلیاژ برلیم مس یکی از قدرتمندترین ترکیبات این ماده به‌حساب می‌آید. نام اختصاصی این ترکیب، CuBe است. این آلیاژ به‌شدت رسانا است و به‌خاطرداشتن مقاومت فوق‌العاده بالا، مشهور است. شما می‌توانید این ترکیب را برای پروژه‌های جوشکاری، ترکیب فلزات و تولید انواع آچار به کار ببرید. جالب است بدانید که این ترکیب فوق‌العاده، یک سری ویژگی‌های شیمیایی را نیز دارا است. آلیاژ برلیم مس می‌تواند به‌عنوان یک ماده قابل جوش مورداستفاده قرار گیرد. همچون مس خالص، این آلیاژ در برابر اسیدهای غیر اکسیدکننده مقاومت مطلوبی را از خود به نمایش می‌گذارد. زمانی که شما به این آلیاژ گرما می‌دهید، مقاومتش بالاتر می‌رود. در ضمن بدانید که تنفس بخار یا گردوخاک این آلیاژ روی سلامتی شما اثرات منفی زیادی می‌گذارد.

لوله های فلزی مسی رنگ

کاربرد آلیاژ برلیم مس در صنعت

البته که می‌توان این آلیاژ برلیم را در پروژه‌های صنعتی زیادی به کاربرد. به‌عنوان‌مثال، شرکت‌های تولیدکننده این محصول را برای تولید انواع فنر، سیم‌های فنری و سایر قطعات پر اهمیت صنعتی مورداستفاده قرار می‌دهند. این کالا رسانایی الکتریکی زیادی دارد و شما می‌توانید آن را برای ساخت کانکتورهای الکتریکی مورداستفاده قرار دهید. این کالا در دسته فلزات سخت و غیرمغناطیسی قرار می‌گیرد. همین مسئله هم باعث می‌شود تا شرکت‌های بزرگ از این کالا برای تولید سکوهای نفتی، معادن زغال‌سنگ و آسانسورهای خیلی بزرگ استفاده نمایند. البته که هزینه‌های موردنیاز برای تولید این آلیاژ نسبتاً بالا است و همین مسئله هم باعث شده تا خیلی از افراد به دنبال استفاده از آلیاژهای جایگزین این ماده باشند.

آلیاژ برلیم آلومینیوم

دومین مورد از مهم‌ترین انواع آلیاژ برلیم، به ترکیب این فلز با آلومینیوم اشاره دارد. در این آلیاژ، شما می‌توانید وزن سبک و استحکام بالایی را مشاهده کنید. جالب است بدانید که ناسا تا امروز تحقیقات زیادی را روی این آلیاژ انجام داده و به نتایج جالبی هم در این زمینه رسیده است. به عقیده اکثر مهندسان فعال در حوزه صنعت، این آلیاژ می‌تواند زندگی انسان‌ها را به‌صورت کامل تحت‌تأثیر خود قرار دهد. این آلیاژ فوق‌العاده را می‌توان در ساخت فلزات و ترکیبات مختلفی به کاربرد. همین مسئله هم باعث اهمیت این محصول می‌شود.

قطعات مستطیلی فلزی نقره ای رنگ

کاربرد آلیاژ برلیم آلومینیوم در صنعت

حتماً شما هم از خود می‌پرسید که مهم‌ترین کاربرد آلیاژ برلیم آلومینیوم در صنعت چیست؟ در پاسخ به این سؤال، باید بگوییم که این کالا می‌تواند برای ساخت فضانورد و تجهیزات فضایی مورداستفاده قرار گیرد. سازمان‌های خاصی همچون ارتش آمریکا با استفاده از این آلیاژ توانستند نسبت به تولید جت‌ها و درون‌های مختلف اقدام نمایند. لازم به ذکر است که این آلیاژ پر قدرت و سبک‌وزن، به‌راحتی تولید نمی‌شود. همین مسئله هم قیمت نهایی‌اش را بالا می‌برد.

آلیاژ برلیم نیکل

در نهایت، آخرین مورد از مهم‌ترین انواع آلیاژ برلیم، به ترکیب این ماده با نیکل اشاره دارد. آلیاژ ریخته‌گری نیکل برلیم استحکام زیادی دارد و همچون فولاد عمل می‌کند. این ماده ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی فوق‌العاده‌ای را نیز با خود حمل می‌کند و همین مسئله هم باعث شد تا استفاده از آن به مسئله‌ای مهم و کلیدی در برخی از پروژه‌ها تبدیل شود. این آلیاژ رسانای گرماست و به‌راحتی می‌تواند گرما را در طول خود منتقل نماید. جالب است بدانید که میزان انتقال گرمای این آلیاژ چندبرابر سایر محصولات عرضه شده در بازار است. همین مسئله هم باعث می‌شود تا کارشناسان آن را در پروژه‌های سنگین مهندسی مورداستفاده قرار دهند.

لوله های فلزی توخالی نقره ای رنگ

کاربرد آلیاژ برلیم نیکل در صنعت

همچون دیگر انواع آلیاژ برلیم، کارشناسان می‌توانند این محصول را نیز در صنایع مختلفی مورداستفاده قرار دهند. به‌صورت کلی، آلیاژهای خاصی همچون برلیم نیکل می‌توانند روند تولید جواهرات را به‌صورت مستقیم تحت‌تأثیر خود قرار دهند. این محصولات هم حافظه خوبی دارند و هم مقاومت مطلوبی را از خود به نمایش می‌گذارند. همین مسئله هم باعث شد تا استفاده از آنها در پروژه‌های ریخته‌گری به مسئله‌ای مهم تبدیل شود. جدا از این مسئله، برخی از نسخه‌های دندان‌مصنوعی هم این ماده فوق‌العاده را در خود جای‌داده‌اند. طی چند سال اخیر، صنایع خاصی همچون تولید دندان‌مصنوعی پیشرفت‌های زیادی داشته و کارشناسان می‌توانند مواد اولیه مختلفی را برای تولید این کالا مورداستفاده قرار دهند. پس اگر شما هم به دنبال استفاده از یک ترکیب خاص و باکیفیت برای پروژه‌های مختلف خود هستید، می‌توانید این مورد را مدنظر قرار دهید.

سوالات متداول آلیاژهای برلیم

 ۱- قیمت خرید آلیاژ برلیم چقدر است؟

در حال حاضر نمی‌توان یک محدوده خاص را برای قیمت این کالا مشخص نمود. شرکت‌های فعال در زمینه تولید انواع آلیاژ، همواره در حال ارتقا سطح کیفیت خدمات خود هستند. برای خرید شما باید به متغیرهای مؤثر روی قیمت این کالا توجه کنید.

 ۲- بهترین آلیاژ برلیم کدام است؟

امکان مشخص‌کردن بهترین آلیاژ برلیم به‌صورت عمومی وجود ندارد! قطعاً هر کدام از مدل‌های این محصول یک سری کاربردهای خاص دارند و در یک پروژه ویژه مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای خرید، شما باید به نیازهای پروژه توجه کنید.

 ۳- آیا امکان استفاده از آلیاژ آلومینیوم برلیم خارج از محیط توسعه فضانورد هم وجود دارد؟

قطعاً بله! شما می‌توانید انواع مختلف این فلز را برای پروژه‌های متنوعی مورداستفاده قرار دهید. البته که برای کسب بازدهی مطلوب به کاربران توصیه می‌شود تا مشاوره تخصصی دریافت نمایند.

 ۴- هنگام کار با آلیاژهای برلیم باید به چه نکات امنیتی توجه نمود؟

اگر شما هم به دنبال استفاده از مهم‌ترین آلیاژهای مخصوص برلیم هستید، لزوماً باید از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده نمایید. گردوخاک تولید شده بر اثر تولید آلیاژهای مختلف برلیم روی سلامتی شما به‌صورت مستقیم مؤثر است.

 ۵- بهترین راه خرید آلیاژهای برلیم کدام است؟

اگر شما هم به دنبال خرید انواع آلیاژ مخصوص برلیم هستید، لزوماً باید مقداری وقت باارزش خود را صرف یافتن بهترین فروشگاه‌های ایرانی نمایید. امروزه مراکز عرضه‌کننده اینترنتی، شهرت زیادی کسب کرده‌اند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت بازرگانی کیمیا تجارت تات تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *